stampa | chiudi

Ekonomi

08/10/2013 10:59:36

Rriten ēmimet e librave dhe banesave

Sipas INSTAT, Indeksi i grupit "Argėtim dhe kulturė" shėnoi rritje me 0.3% ndaj muajit Gusht, ku kryesuan ēmimet e teksteve shkollore me 1.6%. Me rritje 0.3% rezultuan dhe ēmimet pėr grupin "Veshje dhe kėpucė"


TIRANE - Nė muajin shtator shqiptarėt shpenzuan mė shumė pėr blerje librash, ē'ka lidhet me fillimin e vitit tė ri shkollor, marrjen me qera tė banesave si dhe veshjeve. Sipas INSTAT, Indeksi i grupit "Argėtim dhe kulturė" shėnoi rritje me 0.3% ndaj muajit Gusht, ku kryesuan ēmimet e teksteve shkollore me 1.6%. Me rritje 0.3% rezultuan dhe ēmimet pėr grupin "Veshje dhe kėpucė". Rritja e ēmimit tė banesave me qera me 0.5% pėr shkak tė nisjes sė vitit tė ri stundentor, ndikoi nė rritjen nė tėrėsi tė grupit "Qera, ujė, lėndė djegėse dhe energji" me 0.9%. Nė kėtė grup u vu re ulje me 0.3% e ēmimit tė lėndėve djegėse. Nė shtator u vu re ulje e ēmimit tė grupit "Transporti" nė total me 0.6%, ku brenda tij ēmimi i naftės u ul me 0.3% dhe benzinės me 0.4%. Ulja e tarifave tė siguracionit tė makinave nė muajin shtator ndikoi gjithashtu nė uljen e Indeksit pėr grupin "Mallra dhe shėrbime tė ndryshme" me 0.5%. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi