stampa | chiudi

Ekonomi

01/10/2013 15:56:21

Prezantohet projekti i energjisė efiēenti pėr Kosovėn

Projekti i Kosovės pėr energji efiēente ėshtė e dizajnuar tė inkurajojė ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, qė tė investojnė nė teknologji tė efiēencės sė energjisė dhe racionalizimit tė pėrdorimit tė energjisė pėrmes kredive nė banka komerciale dhe granteve nga BE


PRISHTINĖ - Banka Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim prezantoi sot projektin e Kosovės pėr energji efiēente (KoSEP) qė pėrmbanė 12 milionė euro vijė kreditore, 3 milionė euro grant nga Bashkimi Europian dhe pėrkrahje shtesė pėr konsulencė teknike nga Qeveria Norvegjeze. "Projekti i Kosovės pėr energji efiēente ėshtė e dizajnuar tė inkurajojė ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, qė tė investojnė nė teknologji tė efiēencės sė energjisė dhe racionalizimit tė pėrdorimit tė energjisė pėrmes kredive nė banka komerciale dhe granteve nga BE", tha Ministria kosovare e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor. Shefi i zyrės sė BERZH nė Kosovė, Anton Kobakov tha se ka qenė shumė inkurajuese pėrgjigja e fuqishme qė ka marrė ky projekt, dhe se prezantimi ka tejkaluar pritjet duke treguar gatishmėrinė dhe nevojėn pėr angazhim nė projekte tė efiēencės sė energjisė nė Kosovė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi