stampa | chiudi

Ekonomi

01/10/2013 15:21:41

40 miliardė Euro mbėshtetje pėr Japoninė

Abe, "do tė marrim njė vendim zyrtar nė dhjetor mbi njė plan mbėshtetjeje pėr ekonominė e vendit, me njė vlerė prej tė paktėn 5 000 miliardė jen''


TOKIO - Kryeministri japonez, Shinzo Abe premtoi sot njė plan tė ri mbėshtetjeje financiare prej tė paktėn 40 miliardė eurosh, pėr tė minimizuar efektet negative qė mund tė kishte nė rritjen ekonomike tė vendit, rritja e parashikuar e taksės sė konsumit tė cilėn kreu i qeverisė e bėri publike po sot.
''Kam vendosur rritjen e taksės sė konsumit nga 5 nė 8 pėr qind'', njoftoi Abe. ''Do tė marrim njė vendim zyrtar nė dhjetor mbi njė plan mbėshtetjeje pėr ekonominė e vendit, me njė vlerė prej tė paktėn 5 000 miliardė jen (40 miliardė euros), me synim minimizimin e efekteve negative qė mund tė ketė theksimi i taksės sė konsumit mbi rritjen ekonomike tė Japonisė'' sqaroi shefi i qeverisė konservatore, gjatė njė konference pėr shtyp nė Tokio. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi