stampa | chiudi

Ekonomi

30/09/2013 14:56:17

Lajme tė mira pėr Eurozonėn: bie inflacioni 1.1%

Shifrat e inflacionit pėr muajin shtator mbetėn nėn objektivin e vendosur nga Banka Qėndrore Europiane


BRUKSEL - Inflacioni regjistroi rėnie pėrgjatė muajit shtator, nė zonėn euro duke arritur nivelin mė tė ulėt, qė nga fillimi i muajit shkurt nė vitin 2010, sipas tė dhėnave nga Zyra Evropiane e Statistikave, Eurostat. Inflacioni qėndroi nė +1,1 pėr qind nė njė vit pas +1,3 pėr qind muajin e kaluar. Ēmimi tepėr i ulėt i energjisė elektrike nė -0,9 pėr qind, kundrejt -0,3 pėr qind pėrgjatė muajit gusht ka ndikuar nė rėnien e inflacionit nė zonėn euro. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi