stampa | chiudi

Ekonomi

23/09/2013 12:06:21

Euro fiton pikė ndaj dollarit pas fitores sė Merkel

Angela Merkel fitoi dje mandatin e tretė radhazi


SINGAPOR - Monedha euro pėsoi sot nė mėngjes njė rritje tė lehtė kundrejt dollarit nė Azi pas fitores triumfuese tė kancelares Angela Merkel, nė zgjedhjet parlamentare tė sė dielės. Rreth orės 05:30, euro u ble me 1,3525 dollarė kundrejt vlerės 1,3524 tė sė premtes nė orėn 21:00. Monedha euro, megjithatė, humbi terren kundrejt monedhės japoneze pėr 134,00 yen kundrejt 134,36 yen qė shėnoi tė premten. Angela Merkel fitoi dje mandatin e tretė radhazi. Kancelarja i dhuroi partisė sė saj, CDU, pėrqindjen mė tė lartė qė prej ribashkimit tė vendit nė vitin 1990 me 41,5 pė rqind tė votave, duke pėsuar rritje me 7,8 pikė nė raport me zgjedhjet e fundit tė 2009-ės. "Zgjedhjet kanė tėrhequr vėmendjen ndėrkombėtare nė njė moment kur eurozona po del nga recesioni dhe tregu preferon vazhdimėsinė e politikės", komentoi Kelly Teoh i ''IG Markets'' nė Singapor. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter


HermesNews - ©2013

stampa | chiudi