stampa | chiudi

Ekonomi

18/09/2013 17:10:03

Radha jonė: FMN nesėr nė Tiranė pėr buxhetin

Ekspertėt e FMN-sė do tė japin sugjerimet e tyre edhe pėr paketėn fiskale dhe buxhetin e vitit tė ardhshėm


TIRANE - Njė mision i Fondit monetar ndėrkombėtar pritet tė mbėrrijė nesėr nė Tiranė. Misioni i FMN-sė do tė diskutojė me qeverinė shqiptare pėr situatėn aktuale tė financave publike dhe treguesve makroekonomikė, ku kryesorėt janė defiēiti buxhetor dhe borxhi publik. Ekspertėt e FMN-sė do tė japin sugjerimet e tyre edhe pėr paketėn fiskale dhe buxhetin e vitit tė ardhshėm, pjesė e diskutimeve do tė jetė edhe rishikimi i buxhetit tė kėtij viti. Misioni i FMN-sė pritet tė zhvillojė takime me kryeministrin Edi Rama, ministrin e Financave, Shkėlqim Cani, pėrfaqėsuesit e opozitės dhe Guvernatorin e Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani. Nė pėrfundim tė qėndrimit tė tyre nė Shqipėri, misioni i FMN-sė do tė zhvillojė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp me Ministrin Cani dhe Guvernatorin Fullani, ku do tė bėjė publike konkluzionet e takimeve dhe vlerėsimin mbi gjendjen aktuale tė ekonomisė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi