stampa | chiudi

Ekonomi

18/09/2013 15:46:32

Liderėt mblidhen pėr konventė financiare nė Stamboll

Fillon sesioni i IV i Samitit tė Financave nė Stamboll


STAMBOLL - Filluan sot dhe vazhdojnė edhe gjatė ditės sė nesėrme punimet e sesionit tė IV tė Samitit tė Financave nė Stamboll (IFS), ku do tė jenė tė pranishėm liderėt borėrorė tė sektorit tė financave nė ''Ceylan Intercontinental Hotel'', nė kryeqytetin ekonomik tė Turqisė.

Samiti, qė organizohet me mbėshtetjen zyrtare mediatike tė agjencisė vendase tė lajmeve Anadolli Axhans (AA) do tė ketė tė pranishėm figura tė njohura botėrore tė financave si Leonid S.Vindman, i njohur pėr karierėn e tij nė institucionet lider globale tė financave si ''UniCredit Group'', ''JP Morgan Chase'' dhe ''Bankers Trust'', shefen ekzekutive tė ''British MRL Corporation Cornelia Meyer'' dhe anėtar tė bordit drejtues sė bankės Qendrore tė Republikės sė Ēekisė, Kamil Janacek.

Nė sesionin e kėtij viti, me temė "Financimi i Rritjes sė Qėndrueshme", pjesėmarrėsit do tė zhvillojnė diskutime mbi ēėshtje tė axhendės financiare botėrore dhe do tė shkėmbejnė eksperienca tė vendeve tė tyre pėrfshi edhe praktikat apo zgjidhjet mė tė mira.

Pėrveē figurave botėrore tė kėsaj fushe, nė samit pritet tė jenė tė pranishėm edhe zėvendėskryeministrat e Turqisė Bulent Arinc dhe Ali Babacan, po ashtu ministri i Ekonomisė, Zafer Caglayan, ministri i Financave, Mehmet Simsek dhe minsitri i Zhvillimit, Cevdet Yilmaz. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi