stampa | chiudi

Ekonomi

16/09/2013 12:41:30

Euro qėndron e fortė kėtė tė hėnė

onedha e pėrbashkėt u tregetua kete jave me 140.11 lekė diten e hene dhe tė premten me 140.21 lekė


TIRANE - Euro ka mbetur e fortė nė tregun vendas edhe kėtė fillim jave, duke u kėmbyer mbi nivelin e 140 lekėve, sipas kursit zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė. Monedha e pėrbashkėt u tregetua kete jave me 140.11 lekė diten e hene dhe tė premten me 140.21 lekė.

Edhe nė tregjet ndėrkombėtare, euro ka qenė e qėndrueshme, duke u mbyllur tė premten me 1.3286 USD. Nga ana tjetėr, dollari ka qenė i luhatshėm nė tregun vendas, duke e nisur javėn nė kuotėn e 105.86 lekėve dhe duke e mbyllur me 105.55, nė nivele mė tė ulėta se java e mėparshme. Ekspertet shprehen se kėrkesa pėr euro ėshtė e lartė, tashmė qė tregtia ka rifilluar normalitetin, pas pushimeve tė verės, ndėrkohė qė oferta mbetet e kufizuar.

Nga ana tjetėr, gushti nuk shėnoi forcimin sezonal tė euros, pėr shkak tė valutės mė tė pakėt qė po hyn nė vend nga emigrantėt. Tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė pak ditė mė parė treguan se prurjet e emigrantėve ishin nė nivelin mė tė ulėt tė dekadės nė 6 mujorin e parė tė vitit, duke rėnė me 33% me bazė vjetore, nė rreth 230 milionė euro.Pritshmėritė janė qė euro tė vijojė tė luhatet nė kufijtė e 140 lekėve nė njė periudhė afat shkurtėr. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi