stampa | chiudi

Ekonomi

13/09/2013 08:29:28

SWAP: marėveshje bankare me Kinėn

ransaksioni SWAP ofron njė kanal, mes tė cilit bankat qendrore mund tė kenė akses nė monedhėn vendase tė palės tjetėr


TIRANE - Shqipėria dhe Kina do tė kryejnė pėr tre vjet transaksionin SWAP, qė ofron njė kanal, mes tė cilit, bankat qendrore do tė kenė akses nė monedhat vendase, me qėllim, nxitjen e tregtisė dypalėshe dhe investimeve direkte pėr zhvillimin ekonomik, njoftoi sot zyra e shtypit pranė Bankės sė Shqipėrisė. Guvernatori i BSH, Ardian Fullani dhe ai i Kinės, Zhou Xiaochuan, nėnshkruan nė Armeni marrėveshjen dypalėshe SWAP pėr monedhat vendase nė shumėn maksimale 2 miliardė Yuan ose 35.8 miliardė Lek. Marrėveshja synon nxitjen e tregtisė dypalėshe dhe tė investimeve direkte pėr zhvillimin ekonomik, mbėshtetjen e stabilitetit financiar tė dy vendeve nė terma tė monedhave pėrkatėse dhe nėse tregu mund ta kėrkojnė njė likuiditet tė tillė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi