stampa | chiudi

Ekonomi

12/09/2013 17:40:16

Rritet varfėria nė Shqipėri

Nė vitet e mėparshme, varfėria ka rėnė nga 25.4% nė 2002 nė 18.5% nė vitin 2005 dhe 12.4% nė vitin 2008


TIRANĖ - Instituti i Statistikave bėri tė ditur tė enjten se si pasojė e krizės globale financiare dhe situatės sė pėrgjithshme makroekonomike lidhur me normat e ulėta tė rritjes qė nga viti 2008, varfėria nė Shqipėri ėshtė rritur. Sipas rezultateve paraprake tė anketės sė matjes sė nivelit tė jetesės nė Shqipėri pėr vitin 2012, pjesa e popullsisė konsumi mujor real pėr frymė i sė cilės ėshtė nėn 4.891 Lekė (me ēmimet e vitit 2002), u rrit nga 12.4% nė 2008 nė 14.3% nė vitin 2012. Nė vitet e mėparshme, varfėria ka rėnė nga 25.4% nė 2002 nė 18.5% nė vitin 2005 dhe 12.4% nė vitin 2008. Kjo do tė thotė se rreth 28.896 individė nė shtesė tė 373,137 individėve tė varfėr nė vitin 2008 kanė rėnė nė varfėri. Nė vitin 2012, varfėria ekstreme ėshtė rritur si nė zonat urbane 2.2% ashtu dhe nė ato rurale 2.3%. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi