stampa | chiudi

Ekonomi

11/09/2013 15:21:04

Modeli i ri ekonomik

Program i ri ekonomik lidhet me njė koncept e politikė tė qartė pėr modelin e rritjes ekonomike


TIRANE - Qeveria e re Socialiste, e drejtuar nga kryeministri Edi Rama ka programuar njė model tė ri ekonomik, nė bazė tė tė tė cilit, tė garantohet rritja e qėndrueshme.

Nė Programin e Zhvillimit Ekonomik, qeveria e re pėrmes politikave tė reja ekonomike dhe zhvillimit, ka pėrcaktuar politika strukturore qė konvergojnė mė mirė e mė shpejt me ekonominė evropiane si dhe sektorėt, qė do pėrbėjnė «motorin» e ekonomisė shqiptare nė vitet nė vazhdim.

Qeveria angazhohet tė vendosė njė dialog tė pėrhershėm me komunitetin e sipėrmarrjes vendas dhe tė huaj si dhe me ekspertizė tė spikatur tė huaj dhe vendase. Ky dialog do tė institucionalizohet nė ngritjen dhe funksionimin e Kėshillit Ekonomik Kombėtar, i cili do tė operojė pranė kryeministrit.

Qeveria e re angazhohet tė gjejė e identifikojė burime tė reja qė ushqejnė rritjen ekonomike, apo “zėvendėsuesit” e disa prej burimeve aktuale tė rritjes pėrmes objektivave themelore tė zhvillimit dhe modelit tė rritjes ekonomike pėr 15-20 vitet nė vazhdim.

Qeveria synon “profilin” e ekonomisė shqiptare tė dy dekadave nė vazhdim, tė identifikuar me disa sektorė prioritarė si manifaktura, energjia, turizmi, bujqėsia dhe agroindustria, arsimi dhe shėrbimet.

Ky program i ri ekonomik lidhet me njė koncept e politikė tė qartė pėr modelin e rritjes ekonomike dhe faktorėt jetėsorė tė saj. Mbyllja e periudhės 22-vjeēare tė tranzicionit dhe kriza ekonomiko-financiare po shkon drejt fundit.

Qeveria synon politika mė tė strukturuara, tė mirėadresuara e tė gjera pėr nxitjen maksimale tė rritjes ekonomike, garantimin faktorial tė qėndrueshmėrisė sė saj, rritjen e prodhimit vendas dhe eksporteve, pėr hapjen masive tė vendeve tė reja tė punės.

Qeveria planifikon nė programin e saj ekonomik qė tė identifikojė qartė faktorėt e rinj tė rritjes ekonomike, me synim qė me anė tė mbėshtetjes sė sektorėve prioritare dhe politikave e masave specifike t’i kthejė nė avantazhe konkurruese.

Njėzet e dy vjet mbas fillimit tė zbatimit tė “terapisė sė shok-ut” dhe ndėrtimit tė “ekonomisė sė tregut”, po shkon drejt mbylljes pėrfundimtare njė cikėl i rėndėsishėm i tranzicionit “nga planifikimi i centralizuar, drejt tregut tė lirė”, pasi janė shfrytėzuar e pėrdorur shumė mundėsi pėr vendosjen dhe performancėn e ekonomisė sė tregut nė kuadrin e paketės sė rregullimeve strukturore, ruajtjen e ekuilibrave makroekonomikė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter


Komunikatė pėr Shtyp

stampa | chiudi