stampa | chiudi

Ekonomi

10/09/2013 18:19:02

280 subjekte tė biznesit mbyllen nė Elbasan

Ndėrsa 280 subjekte kanė aplikuar pėr tė mbyllur biznesin e tyre, thuajse deri mė tani ėshtė 200 numri i bizneseve tė reja qė janė hapur apo qė janė nė proēedura pėr t'u hapur, ku pjesa mė e madhe e tyre janė emigrante qė rikthehen nga vendet fqinje pėr shkak tė krizės ekonomike


ELBASAN - 280 subjekte tė biznesit tė vogėl kanė aplikuar nė QKR e bashkisė sė Elbasanit qė tė mbyllen, pėr shkak tė shumė faktorėve ekonomikė. Nėnkryetari i Bashkisė, Serafin Papa, tha se "keto biznese kanė aplikuar pėr t’u mbyllur, pasi sipas tyre ka rėnė blerja e konsumatorėve dhe shpesh herė ato detyrohen qė ta hedhin mallin e tyre sepse skadon apo prishet". Mėsohet se kėtij faktori i shtohet edhe mospagesave e taksės sė biznesit tė vogėl nė bashki, qė sipas Papės, kėto biznese i kanė njė borxh prej 400 mije lekė Bashkisė. "Asnjė biznes nuk do tė mbyllet deri sa tė paguajnė detyrimet e bashkisė", tha Papa. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi