stampa | chiudi

Ekonomi

27/08/2013 16:36:25

Bizneset: 100 mijė Euro dėme nga dogana: protesta nė Morinė

Barrierat e import-eksportit Kosovė-Shqipėri, pakėnaqėsi pėr import-eksportin


KUKĖS - Barrierat doganore ndaj biznesit shkaktuan protestėn e biznesit nė zonėn neutrale, kufiri mes Shqipėrisė e Kosovės, dogana e Morinit. Mė shumė se 150 kompani tė Shqipėrisė, Kosovės e Maqedonisė protestuan kundėr barrierave qė zbatohen mes vendeve ndaj biznesit, i cili realizon import-eksportin e mallrave tė ndryshėm pėr tregun mbarėshqiptar.

Pėrfaqėsues tė kompanive tė ndryshme kėrkuan krijimin e njė organi tė vetėm doganor, heqjen e tarifės prej €40 pėr qėndrimin nė terminalin e ndėrtuar nga pala kosovare, terminal qė menaxhohet nga njė kompani private, fatura unike nga tė dyja palėt si dhe dhėnien fund tė "luftės" tregtare e cila po dėmton biznesin e tė tria vendeve. Pėrfaqėsuesit e biznesit thonė se qė nga 1 gushti eksporti ėshtė bėrė i vėshtirė. Fituesi i vetėm nė kėtė situatė ėshtė Serbia, qė rrit mundėsinė e futjes sė mallrave tė saj nė Kosovė.

Pėrmes pikės kufitare dhe doganės sė Morinit nė Kukės kalojnė ēdo ditė qindra automjete tė tonazhit tė rėndė, tė cilat importojnė dhe eksportojnė mallra tė ndryshme nė tė 3 vendet. Ndėrsa me barrierat doganore tė krijuara njė kompanie i shkaktohet njė dėm prej 100 mijė eurosh nė vit, kosto qė ndikon nė ēmimet nė treg, por edhe shkurtimin e vendeve tė punės.
Pikėrisht pėr tė parandaluar kėto pasoja negative sot u organizua kjo proteste nė zonėn neutrale nė kufirin Shqipėri-Kosovė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi