stampa | chiudi

Ekonomi

26/08/2013 12:18:42

Shqipėria ndėr vendet mė me shumė investime nė Ballkan

OKB publikon raportin


TIRANE - Sipas njė raporti tė UNCTAD (Konferenca pėr Kombet e Bashkuara mbi Tregtinė dhe Zhvillimin) pėr vitin 2012, Shqipėria ėshtė njė prej vendeve tė Rajonit Ballkanit qė ka thithur fluks tė lartė tė investimeve tė drejtpėrdrejta tė huaja nė Ballkan. Rreth $957 milionė ka qenė vlera pas Kroacisė e cila ka shėnuar arritur $1,25 miliardė. Mė pas vjen Bosnje-Hercegovina me $633 milionė, Mali i Zi me $609 milionė, Serbia $352 milionė, Kosova $298 milionė, Sllovenia $145 milionė dhe Maqedonia $135 milionė. Na ndiqni dhe nė Facebook

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi