stampa | chiudi

Ekonomi

20/08/2013 12:32:30

Kėmbimi valutor rrit tė ardhurat e bankave

Sipas BSH-sė, para pesė vjetėsh, tė ardhurat nga kėmbimi valutor zinin mė pak se 5% tė tė ardhurave totale tė bankave


TIRANE - Banka e Shqipėrisė vėren se vitet e fundit, nė strukturėn e tė ardhurave nė sistemin bankar peshėn kryesore po e zė fitimi nga veprimet e kėmbimit valutor. Sipas BSH-sė, para pesė vjetėsh, tė ardhurat nga kėmbimi valutor zinin mė pak se 5% tė tė ardhurave totale tė bankave. Por pas fillimit tė krizės ndėrkombėtare financiare, struktura e tė ardhurave e sistemit bankar shqiptar ndryshoi ndjeshėm. Tė ardhurat nga interesat pėsuan rėnie tė ndjeshme, ndėrsa u rrit me ritme tė shpejta pjesa e tė ardhurave nga transaksionet valutore. Nė gjysmėn e parė tė kėtij viti, tė ardhurat nga veprimet me valutėn pėrbėnin 26% tė totalit tė sistemit bankar. Pikun maksimal pesha e fitimeve nga valutat e arritėn nė vitet 2010 dhe 2011, kur pėrbėnin 33 deri nė 34% tė totalit. Deri nė vitin 2009, tė ardhurat nga komisionet zinin mesatarisht rreth 7% tė totalit, ndėrsa pas vitit 2009 kanė zbritur pranė nivelit 4%.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi