stampa | chiudi

Ekonomi

09/08/2013 12:35:22

Obama bėn thirrje pėr reforma strukturore nė Greqi

''Ne dėshirojmė tė bėjmė tė mundur qė qytetarėt grekė tė shohin dritė nė fund tė tunelit'', nėnvizoi Obama


WASHINGTON - Presidenti amerikan, Barack Obama bėri thirrje pėr njė politikė tė orientuar drejt rritjes ekonomike nė Greqi, duke theksuar pėrballė kryeministrit grek, Antonis Samaras se politikat e kursimit nuk mund tė ishin strategjia e vetme pėr daljen nga kriza. Presidenti amerikan dhe kryeministri grek, Samaras, tė cilėt u takuan nė Zyrėn Ovale gjatė pasdites, theksuan rėndėsinė e reformave nė Greqi, e cila iu nėnshtrua njė plani drastik ristrukturimi pėr uljen e nivelit tė borxhit qė kėtė vit arriti nė 176 pėr qind tė PBB-sė. "Kam besim se kryeministri Samaras do tė ndjekė zbatimin e reformave strukturore", deklaroi Obama.

"Ne jemi gjithashtu dakord mbi faktin se para vėshtirėsive tė tilla si ato me tė cilat pėrballet Greqia, ne nuk mund ta konsiderojmė kursimin si strategjinė e vetme tė mundshme", shtoi ai. "Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme qė politikat tė pėrqendrohen tek rritja ekonomike dhe punėsimi, sepse historia ka treguar qė vendet me njė ekonomi nė rritje dhe njė nivel tė lartė punėsimi e kanė mė tė thjeshtė tė ulin nivelin e borxhit se sa vendet ku njerėsit nuk kanė mė shpresė", theksoi presidenti amerikan.

"Ne dėshirojmė tė bėjmė tė mundur qė qytetarėt grekė tė shohin dritė nė fund tė tunelit", nėnvizoi Obama. "Ne duhet tė kėmbėngulim mbi rritjen ekonomike dhe krijimin e vendeve tė reja tė punės, veēanėrisht pėr tė rinjtė, niveli i papunėsisė sė tė cilėve ėshtė mė shumė se 60 pėr qind", u shpreh kryeministri grek, Samaras. "Po kalojmė njė periudhė shumė tė vėshtirė dhe sakrificat e qytetarėve grekė janė tė mėdha, por jo tė kota", theksoi ai.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi