stampa | chiudi

Ekonomi

08/08/2013 12:40:50

Joe Biden, rikthim i Greqisė nė stabilitetin e zonės euro

K/ministri grek po pėrpiqet tė fitojė mbėshtetjen e SHBA pėr njė politikė mė tė orientuar drejt rritjes ekonomike, ndėrkohė qė vendet evropiane, sidomos Gjermania, kėmbėngulin pėr masa edhe mė tė ashpra kursimi


ATHINĖ - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tė interesuara nė rimėkėmbjen ekonomike tė Greqisė dhe shprehin dėshirėn qė ky vend i prekur thellė nga kriza tė qėndrojė nė zonėn euro, deklaroi zv.presidenti amerikan, Joe Biden gjatė njė interviste. "Qeveria amerikane ka qenė gjithnjė e bindjes se ėshtė krejtėsisht nė interesin tonė qė Greqia tė jetė njė vend stabėl i zonės euro", u shpreh Joe Biden pėr tė pėrditshmen greke, Kathimerini, para vizitės sė kryeministrit grek, Antonis Samaras nė Washington. "Ne na intereson suksesi i Greqisė", tha ai. Samaras do tė pritet nė Shtėpinė e Bardhė nga presidenti amerikan, Barack Obama pas njė takimi nė New York me disa investitorė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi