stampa | chiudi

Ekonomi

06/08/2013 16:18:21

Rusia denon me pak manjatin rus te naftes

Gjykata e Lartė vendosi qė tė reduktojė dėnimin ndaj Khodorkovskit dhe tė bashkėpunėtorit tė tij, Platon Lebedev


MOSKĖ - Dėnimi ndaj ish-manjatit tė naftės dhe kundėrshtar i Kremlinit, Mikhail Khodorkovski u reduktua sot me dy muaj nga Gjykata e Lartė ruse. Gjykata e Lartė vendosi qė tė reduktojė dėnimin ndaj Khodorkovskit dhe tė bashkėpunėtorit tė tij, Platon Lebedev tė burgosur qė nga viti 2003 me 10 vjet dhe 10 muaj burg. Sipas kėtij vendimi, ish-kreu i grupit tė naftės, "Ioukos" pritet tė dalė nga burgu nė gusht tė vitit 2014. Ish-kreu i gjigantit rus tė naftės, "Ioukos" dhe bashkėpunėtori i tij, nė burg qė nga viti 2003, u dėnuan nė vitin 2005 pėr mashtrim dhe evazion fiskal.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi