stampa | chiudi

Ekonomi

04/08/2013 11:51:06

Fieri mban peshėn e bujqėsisė

Shumica e prefekturave me pjesėn e bujqėsisė, gjuetisė dhe peshkimit nė gjenerimin e vlerės sė shtuar bruto ėshtė mbi mesataren kombėtare


TIRANE - INSTAT bėn tė ditur se, zona mė e zhvilluar bujqėsore nė vend rezulton tė jetė Fieri. Pesha nė degėn e bujqėsisė, gjuetisė dhe peshkimit ėshtė 37 % nė prefekturėn e Fierit. Ndėrsa qytetet kryesore, si Fieri dhe Durrėsi janė mė shumė tė pėrqendruara nė aktivitetin e tregtisė, hotelerisė, transportit dhe komunikacionit. Sipas INSTAT, nė vitin 2011, dega e bujqėsisė dhe peshkimit nė gjenerimin e vlerės sė shtuar bruto gjithsej ishte 19.5% ndaj totalit tė ekonomisė ose 0.2 % mė e lartė se nė vitin 2010. Sipas prefekturave, pesha nė degėn e bujqėsisė, gjuetisė dhe peshkimit varion nga 5 % nė Tiranė nė 37 % nė prefekturėn e Fierit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi