stampa | chiudi

Ekonomi

04/08/2013 11:37:56

Mė tepėr eksporte bujqėsore

Sipas MBUMK-sė, gjysma e parė e vitit 2013 regjistron njė rritje nė total prej 13 %


TIRANE - Ministria e Bujqėsisė bėn tė ditur se 6-mujori i parė i kėtij viti ka shėnuar rritje tė eksporteve tė produkteve bujqėsore me vendet fiqnje me 30 %. Sipas MBUMK-sė, gjysma e parė e vitit 2013 regjistron njė rritje nė total prej 13 %, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, ku pėrfshihen produktet bujqėsore, blegtorale dhe agroindustriale. Eksportet e produkteve bujqėsore e kanė pasur rritjen mė tė madhe nė 3-mujorin e dytė tė vitit. Zėri perime (pėrjashtuar bostanin) paraqitet me rritje prej 53% nė dhe 75% nė vlerė. Kjo shifėr tregon se rritja e prodhimit nga fermerėt shqiptar nė kėtė gjashtė mujor ka qenė e lartė, duke plotėsuar nevojat vendase dhe kėrkesat e shteteve fqinje. Eksportet e frutave janė ulur 14% nė sasi dhe janė rritur rreth 52% nė vlerė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi