stampa | chiudi

Ekonomi

26/07/2013 13:42:33

Rritet kėrkesa pėr energji

Viti 2012 llogaritet viti kur shqiptarėt rritėn dukshėm konsumin e energjisė elektrike nė total 7.616 TWh dhe 3.7% mė shumė se nė 2011-tėn, kur konsumi u rrit me 5% mė shumė se njė vit mė parė


TIRANE - Ndėrsa HEC-et mbi Drin prodhojnė sot rreth 13 milionė kwh/ditė energji elektrike, nevojat arrijnė nė 19.5 milionė kwh/ditė. Importi i energjisė nė total arrin nė 6.5 milionė kwh/ditė, prej tė cilės 3.6 milionė kwh/ditė importohen nga kompania CEZ Shpėrndarje pėr tė mbuluar humbjet nė rrjet.

Viti 2012 llogaritet viti kur shqiptarėt rritėn dukshėm konsumin e energjisė elektrike nė total 7.616 TWh dhe 3.7% mė shumė se nė 2011-tėn, kur konsumi u rrit me 5% mė shumė se njė vit mė parė. Nė vitin 2010 rritja e konsumit pėr energji ishte nė 6% mė shumė se nė 2009-tėn.

Tendenca e pėrgjithėshme e konsumit tė energjisė elektrike pėr periudhėn 1985-2012 ėshtė rritja mesatare vjetore e kėrkesės pėr energji elektrike mesatarisht me rreth 4%.

Krahas rritjes sė kėrkesės pėr energji elektrike ėshtė rritur edhe piku i ngarkesės pėrgjatė mbi 25 viteve. Kėshtu nga 420 MW qė ishte rritja e konumit pėr energji nė vitin 1985, arriti nė 1436 MW nė vitin 2012.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi