stampa | chiudi

Ekonomi

25/07/2013 13:25:18

Presionet mbi ekonomine shqiptare: aksioni i veprimit

Sistemi bankar ėshtė kontribuesi me efektiv pėr rritjen ekonomike tė vendit, por edhe kursimtari i kursimeve tė familjeve dhe destinatori i fondeve nė ekonomi


TIRANE - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani dhe drejtues tė bankave tregtare qė operojnė nė vendin tonė, nė prani dhe tė kreut tė PS-sė dhe kryeministėr i zgjedhur, Edi Rama, diskutuan mesditen e sotme mbi shqetėsimet me tė cilat pėrballet sistemi bankar nė vend dhe sfidat e sė ardhmes. Fullani tha se: "sistemi bankar ėshtė kontribuesi me efektiv pėr rritjen ekonomike tė vendit, por edhe kursimtari i kursimeve tė familjeve dhe destinatori i fondeve nė ekonomi", tha Fullani. Kjo duhet te jetė njė tavolinė e hapur e tė sjellė nė kohė reale problematikėn dhe hapjen e vizionit pėr rritje tė qėndrueshme tė vendit nė tė ardhmen. Duke u ndalur nė njė panoramė tė pėrgjithshme tė zhvillimeve ekonomike, Fullani tha se sot ekonomia nė vend po pėrballet me sfida qė kushtėzohen nga presioni i brendshėm, por dhe i jashtėm, ndaj nė kėto kushte, tha ai, kėrkohet njė aksion qė duhet tė mbėshtetet nė tre shtylla kryesore, ruajtjen e stabilitet makrofinanciar, zbutja e pasigurisė dhe reformat drejt BE-sė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi