stampa | chiudi

Ekonomi

26/06/2013 15:31:38

''Shah Deniz II'', zgjedh TAP pėr gazsjellesin nė Europė

Njė marrėveshje pritet tė nėnshkruhet sonte nė Athinė mes qeverisė greke dhe drejtorit tė Pėrgjithshėm tė TAP-it Kjetil Tungland mbi ''kushtet pėr investime'' tė Shah Deniz II nė Greqi, sipas Ministrisė greke tė Mjedisit


ATHINĖ - Njė delegacion i konsorciumit tė gazit nė Azerbajxhan, ''Shah Deniz II'', qė operon nė rajonin Kaspik, informoi pak minuta mė parė zyrtarisht kryeministrin grek, Adonis Samaras se kishte pėrzgjedhur pėr zbatim projektin e gazsjellėsit TAP (Trans Adriatic Pipeline), deklaroi njė burim shumė i afėrt me delegacionin dhe dosjen nė fjalė.

''Projekti TAP, i mbėshtetur nga Greqia qė prej shumė kohėsh, ishte nė qendėr tė bisedimeve tė zhvilluara mes delegacionit tė ''Shah Deniz II'', pjesė e tė cilit ishin pėrfaqėsues tė shoqėrive kryesore tė konsorciumit si 'BP' dhe 'Socar', dhe kryeministri grek, Adonis Samaras'', theksonte po i njėjti burim, pa bėrė publik identitetin

Ndėr anėtarėt e kėtij delegacioni figuron zėvendėspresidenti i BP-s, Al Cook dhe presidenti i ndėrmarrjes Socar Abdoullayef Rovnag. TAP-i do tė livrojė fillimisht nė Europė pėrmes Greqisė dhe Italisė, 10 miliardė m3 gaz nė vit.

Kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot pas pėrzgjedhjes sė projektit tė gazėsjellėsit TAP. Nė rrjetin social "Facebook", Berisha shkruan "tė dashur miq, projekti i gazėsjellėsit TAP u pėrzgjodh. Fitoi Shqipėria, projekti i shekullit pėr ne".


HermesNews - ©2013

stampa | chiudi