stampa | chiudi

Ekonomi

25/06/2013 11:15:23

Ulet kėrkesa pėr Euro, forcohet Leku

Njė euro kėmbėhet sot me 140.58 lekė, duke u dobėsuar kėshtu 0.66 lekė kundrejt fundjavės sė kaluar dhe duke zbritur nga niveli i 141 lekė


TIRANE - Zgjedhjet e pėrgjithshme qė u zhvilluan tė dielėn, kanė dhėnė njė efekt pozitiv pėr monedhėn vendase Lek nė tregun vendas tė kėmbimit valutor.

Ekspertėt e kėmbimit valutor thonė se kėto ditė kėrkesa pėr euro ėshtė ulur. Kjo sepse kompanitė dhe bizneset po preferojnė tė mos ndėrmarrin veprime me qarkullime tė larta monetare. Kjo situatė pritet tė vazhdojė edhe nė ditėt nė vijim.

Sipas kursit zyrtar tė Bankės Qendrore, 1 euro kėmbėhet sot me 140.58 lekė, duke u dobėsuar kėshtu 0.66 lekė kundrejt fundjavės sė kaluar dhe duke zbritur nga niveli i 141 lekė.

Nga ana tjetėr dollari ka rregjistruar njė vlerėsim tė shpejtė nga ana tjetėr, duke reflektuar ndryshimet nė bursat ndėrkombėtare. 1 dollar kėmbėhet sot me 107.24 lekė duke u forcuar 0.40 lekė kundrejt tė premtes sė kaluar. Dollari po i rikthehet kėshtu kuotave tė larta duke kapėrcyer sėrish nivelin e 107 lekėve.

Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj

Dollari Amerikan USD 107.24 +0.40
EURO EUR 140.58 -0.66
Poundi Britanik GBP 164.70 -0.67
Franga Zviceriane CHF 114.80 -0.40.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi