stampa | chiudi

Ekonomi

18/06/2013 20:00:56

Banka botėrore publikon raportin pėr kėtė vit

Ngadalėsimi i rritjes ekonomike vjen nga rėnia e kėrkesės sė brendshme dhe rėnia e remitancave dhe kredisė


TIRANE - Banka Botėrore publikoi tė martėn raportin e zhvillimeve ekonomike nė Europen Juglindore. Sipas BB, rritja ekonomike e Shqipėrisė kėtė vit ėshtė 1.8%. Erjon Luci, ekonomist i Bankės Botėrore, thekson se, ka rritje ekonomike tė ulėt pėr Shqipėrinė, edhe pse e qėndrueshme. Sipas tij, duhen reforma strukturore pėr tė mbėshtetur rritjen ekonomike. "Ngadalėsimi i rritjes ekonomike vjen nga rėnia e kėrkesės sė brendshme dhe rėnia e remitancave dhe kredisė, ndėrsa ka ndikuar pozitivisht rritja e eksporteve. Papunėsia ėshtė njė problem tek tė rinjtė. Bosnje - Hercegovina dhe Shqiperia kanė normat mė tė larta tė emigracionit tek tė rinjtė".

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi