stampa | chiudi

Ekonomi

15/06/2013 17:06:56

QKR, 4345 biznese ne 4 muaj

Ndėrsa nė 17 vjet u regjistruan nė gjykata rreth 103 mijė subjekte, vetėm nė 5 vitet e fundit, me ēeljen e QKR-sė janė regjistruar rreth 77 mijė biznese, me njė ritėm vjetor prej 2.54 herė mė tė lartė


TIRANE - Nė katėr muajt e parė sivjet nė Qėndrėn Kombėtare tė Regjistrimit tė Biznesit (QKR) janė regjistruar rreth 4345 biznese te reja. Burime zyrtare tė saj bėjnė tė ditur se ndikim nė kėta tregues ka dhėnė klima favorizuese ndaj investitorėve si dhe rikthimi i emigrantėve nga vendet fqinjė ku kriza ekonomike ka dhėnė pasoja.

Ndėrsa nė 17 vjet u regjistruan nė gjykata rreth 103 mijė subjekte, vetėm nė 5 vitet e fundit, me ēeljen e QKR-sė janė regjistruar rreth 77 mijė biznese, me njė ritėm vjetor prej 2.54 herė mė tė lartė.

Nė QKR, qė ka celur zyrat e saj nė tė gjithė territorin e vendit, vjet u shėnua rritje krahasuar me vitin 2011. Ndikim nė rritjen e bizneseve tė reja po jep kriza ekonomike nė Greqi, ku po rikthehen mjaft emigrantė nė vendlindje, qė po investojnė kursimet nė biznese familjare, kryesisht, shėrbime dhe tregti.

Sistemi i ri i regjistrimit, i instaluar nė zyrat e QKR-sė nė ēdo prefekturė, u jep mundėsi subjekteve private qė tė informohen nė kohė reale pėr statusin e aplikimit qė bėjnė dhe bizneset e reja regjistrohen brenda 24 orėve kundrejt pagesės prej 100 lekė.
HermesNews - ©2013

stampa | chiudi