stampa | chiudi

Ekonomi

15/06/2013 11:28:57

197 milion Euro investime tė huaja direkte gjatė tre muajve tė parė

Gjatė vitit tė kaluar, IHD-tė ishin relativisht tė larta nė pjesėn e parė tė vitit, nė raport me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2011, gati me trefishim, nga 85 milionė euro nė 206 milionė euro


TIRANE - Investimet e Huaja Direkte (IHD) vijuan tė jenė tė larta nė 3 muajt e parė, duke arritur nė vlerėn 197 milionė euro. Sipas Bankės sė Shqipėrisė, totali i investimeve tė huaja pėr periudhėn janar-mars 2013 arriti nė 197 milionė euro dhe pjesa mė e madhe e tyre pėrbėhet nga kapitali i vet dhe fitimi i riinvestuar. Gjatė vitit tė kaluar, IHD-tė ishin relativisht tė larta nė pjesėn e parė tė vitit, nė raport me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2011, gati me trefishim, nga 85 milionė euro nė 206 milionė euro. Nė total, Investimet e Huaja Direkte pėr gjithė vitin 2012 arritėn nė 746 milionė euro, duke qėndruar nė tė njėjtin nivel si nė vitin 2011.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi