stampa | chiudi

Ekonomi

10/06/2013 10:59:51

Rimbursimi i Qeverisė pėr fermerėt

TVSH-ja, si dhe kur mund tė aplikojnė ?


TIRANE - Fermerėt mund tė aplikojnė pėr tė tėrhequr rimbursimin e Tatimit mbi Vlerėn e Shtuar prej 20 pėr qind pėr inputet e produkteve bujqėsore. Thirrja ėshtė bėrė nga kreu i Agjencisė pėr Zhvillim Bujqėsor dhe Rural, Gjok Vuksani, sipas tė cilit ėshtė miratuar udhėzimi pėr kompensimin e prodhuesve. Fermerėt duhet tė aplikojnė nė zyrat e rrethit ky jetojnė dhe duhet tė jenė tė pajisur me faturėn e blerjes sė materialeve, hartėn e tokės qė disponojnė, si dhe numrin e tij tė llogarisė ku do tė behet edhe derdhja e parave nga ana e Agjencisė pėr Zhvillimin Bujqėsor dhe Rural. Sipas Vuksanit kjo reformė e qeverisė synon tė ulė koston e prodhimit pėr fermerėt.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi