stampa | chiudi

Ekonomi

05/06/2013 15:10:36

General Motors rikthehet pjesė e S&P 500

Pas falimentimit tė katėr viteve mė parė, me 6 qershor kompania GM do tė zėvendėsojė Heinz, kolosin e ketchup-it nė blerje nga Warren Buffet dhe 3G Capital pėr njė shumė prej 23 milion dollarėsh


HermesNews - General Motors kthehet tė bėhet pjesė e S&P 500 dhe S&P 100. Ky rikthim ka qenė objektivi kryesor i Dan Akerson, i cili drejton kompaninė qė nga viti 2009. Pas falimentimit tė katėr viteve mė parė, me 6 qershor kjo kompani do tė zėvendėsojė Heinz, kolosin e ketchup-it nė blerje nga Warren Buffet dhe 3G Capital pėr njė shumė prej 23 milion dollarėsh.

“I gjithė stafi i General Motors ka punuar me shumė angazhim pėr tė fituar klientė nė tė gjithė botėn dhe besimin e investitorėve, ja pėrse rikthimi nė S&P 500 ėshtė njė hap shumė i dobishėm pėr kompaninė”- ka thėnė Akerson.

Dy objektivat parėsor qė i mbeten ende Akerson-it janė: tė shkėputurit e qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara nga kompania dhe kthimi i pagesės sė dividentėve.
Nė fakt qeveria amerikane zotėron akoma 16.4% tė GM, njė kuotė gjithnjė e nė rėnje nga ajo fillimtarja qė ishte 61%. Kjo ka shtyrė investitorė tė tjerė qė tė blejnė aksionet. Aktualisht titulli po fiton 2.75% me 35,17 dollarė: shpesh here kompanitė pėsojnė njė rritje nė kuotė pas blerjes sė aksioneve nga fondet e S&P 500 dhe nga tė gjithė ata investitorė tė jashtėm qė mundohen tė riprodhojnė listėn brenda portofolit tė tyre.

Daniela Vathi

stampa | chiudi