stampa | chiudi

Ekonomi

31/05/2013 16:21:42

Tregu i pensioneve rritet me 11 %

Tė dhėnat mė tė fundit tė publikuara nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare pėr tregun e pensioneve private vullnetare tregojnė njė total asetesh nėn menaxhim prej 314.24 milionė lekė


TIRANE - Gjatė tremujorit tė parė tė vitit 2013 nė tregun e pensioneve private vullnetare ushtruan aktivitetin e tyre tre fonde pensioni. Tė dhėnat mė tė fundit tė publikuara nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare pėr tregun e pensioneve private vullnetare tregojnė njė total asetesh nėn menaxhim prej 314.24 milionė lekė dhe me njė rritje prej afro 31.23 milionė lekė ose 11.04%. Numri i anėtarėve nė fondet e pensioneve nė 31 mars 2013 ishte 7,289 anėtarė, duke shėnuar rritje prej 0.11% krahasuar me fundin e vitit 2012.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi