stampa | chiudi

Ekonomi

31/05/2013 16:09:39

Itali, 12,8 % tė papunė nė tremujorin e parė

Numri i tė rinjve tė papunė nė tremujorin e parė shėnon 41,9 pėr qind, numri mė i lartė i regjistruar prej vitit 1977


ROMĖ - Papunėsia, si shkak i recesionit qė ka goditur vendin, arriti nė 12,8 pėr qind nė tremujorin e parė tė vitit 2013 dhe shėnon pėrqindjen mė tė lartė qė prej tremujorit tė parė tė vitit 1977. Shifrat e regjistruara nė mėnyrė josezonale janė tė pėrkohshme. ''Numri i tė rinjve tė papunė nė tremujorin e parė shėnon 41,9 pėr qind, numri mė i lartė i regjistruar prej vitit 1977", deklaroi sot agjencia kombėtare italiane e statistikave, ISTAT. "Numri i shtetasve tė papunė, si shkak i recesionit, ka arritur nė 3 276 000 nė tremujorin e parė tė vitit 2013. Kjo shifėr ėshtė pėrshtatur nė mėnyrė josezonale," deklaroi agjencia e statistikave.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi