stampa | chiudi

Ekonomi

31/05/2013 15:35:34

Lisbonė, grevė kundėr masave tė reja

Papunėsia nė Portugali ėshtė rritur me 18 pėr qind dhe qeveria po planifikon tė shkurtojė 10 pėr qind tė punomjėsve nė institucionet shtetėrore


LISBONĖ - Sindikata kryesore e Portugalisė, CGTP, ka bėrė thirrje pėr njė grevė njė ditore, sot nė Lisbonė. Mbrėmjen e djeshme, metrot kanė ndaluar punėn dhe shėrbimi i transportit me metro do tė rifillojė vetėm mėngjesin e sė shtunės.

Sindikata i bėn thirrje qeverisė t'i kėrkojė Bashkimit Evropian, Bankės Qėndrore Evropiane dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr tė rinegociuar masat e vendosura ndaj Portugalisė nė shkėmbim tė ndihmės sė dhėnė vendit prej 78 milion euro nė vitin 2011.

Njė masė e mėparshme antikrizė e vendosur nga qeveria konservatore e Pedro Passos Coelho, u bllokua nga Gjykata Kushtetuese. Papunėsia nė Portugali ėshtė rritur me 18 pėr qind dhe qeveria po planifikon tė shkurtojė 10 pėr qind tė punomjėsve nė institucionet shtetėrore dhe tė rritė moshėn e daljes nė pension nė 65 vjeē.

Njė grevė e pėrgjithshme do tė organizohet bashkėrisht, nė ditėt e ardhshme, nga sindikata kryesore, CGTP, dhe gjithashtu nga sindikata e dytė mė e madhe, UTG, sė bashku me shoqata qė pėrfaqėsojnė konsumatorėt dhe kategori tė ndryshme tė punonjėsve.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi