stampa | chiudi

Ekonomi

17/05/2013 10:20:14

Samaras nė Kinė, po fitojmė bastin

Samaras tha se nė gjysmėn e parė tė vitit tė ardhshėn Greqia do tė ketė presidencėn e radhės tė BE-sė dhe se ky do tė jetė njė shans shtesė pėr tė ndihmuar pėrafrimin e mėtejshėm tė Kinės me Europėn


PEKIN - Greqia po e fiton bastin dhe ka pėrshkuar gjysmėn e rrugės pėr rikthimin e saj, deklaroi kryeministri grek, Antonis Samaras duke folur dje nė Akademinė e Shkencave Sociale tė Kinės dhe duke ftuar kinezėt tė bėhen pjesė e historisė sė suksesit tė Greqisė. Samaras iu referua qytetėrimit antik dhe shkėmbimeve kulturore mes dy vendeve. ''Mesazhet qė po jap nuk janė nga e shkuara, por janė shanset pėr tė ardhmen. Kina ėshtė njė vend qė po zhvillohet me shpejtėsi dhe po investon kudo, ndėrsa Greqia po del nga kriza dhe ka nevojė pėr investime'', theksoi kryeministri grek. Samaras iu referua edhe shanseve gjeopolitike qė Greqia i ofron Kinės.


HermesNews - ©2013

stampa | chiudi