stampa | chiudi

Ekonomi

09/05/2013 16:20:53

Mė pak probleme me kreditė: bankat raportojnė sinjale pozitive

Tė dhėnat nga Banka e Shqipėrisė bėjnė tė ditur se institucionet kryesore mikrofinanciare nė vend (Fondi Besa; Unioni SHKK; Shoqėria e Parė Financiare e Zhvillimit FAF Sh.a dhe NOA ) kanė raportuar ritme tė ulėta zgjerimi tė portofoleve tė kredisė gjatė 2012-s


TIRANE - Institucionet mikrofinanciare raportojnė gjatė vitit 2012 njė nivel shumė mė tė ulėt tė kredive me probleme, nė raport me sistemin bankar. Sipas raportimeve tė institucioneve mikrofinanciare, portofoli nė risk rezulton midis 5-8%, kur nė sistemin bankar, niveli i huave me probleme ka arritur nė rreth 23%.

Tė dhėnat nga Banka e Shqipėrisė bėjnė tė ditur se institucionet kryesore mikrofinanciare nė vend (Fondi Besa; Unioni SHKK; Shoqėria e Parė Financiare e Zhvillimit FAF Sh.a dhe NOA ) kanė raportuar ritme tė ulėta zgjerimi tė portofoleve tė kredisė gjatė 2012-s, me pėrjashtim tė Fondit Besa, i vetmi qė ka shėnuar rritje dyshifrore, duke sjellė si rezultat dhe kujdes nė stanjacion e kredive me probleme.

Sipas Bankės sė Shqipėrisė, deri nė vitin 2012 pjesėn mė tė madhe tė portofolit tė mikrofinancės e zotėrojnė institucionet financiare jo bankė, qė ushtrojnė aktivitet huadhėnės nė vend, me rreth 68% tė totalit, tė ndjekura nga shoqėritė e kursim-kreditit, me 29% tė totalit dhe institucionet financiare jobankare pėr dhėnien e mikrokredisė zėnė vetėm 3%.

Ekspertėt e fushės vlerėsojnė se zhvillimet e fundit ekonomike dhe ngėrēi i kredive ka detyruar mikrofinancėn tė ngadalėsojė rritjen e portofolit tė mikrokredisė. Vitet 2013-2014 do tė jenė kyē pėr tė provuar qėndrueshmėrinė e mikrofinancės ndaj trazirave makroekonomike, shprehen ata.

Zana Konini, drejtore ekzekutive e Unionit SHKK, thotė se "viti 2012 ėshtė karakterizuar nga njė stanjacion apo ngadalėsim i rritjes sė aktivitetit tė mikrofinancės nė vend. Ajo qė vihet re ėshtė se ritmet e rritjes sė kredisė kanė qenė mė tė ulėta nė krahasim me periudhat e mėparshme".

Fondi Besa ėshtė institucioni mė i madh financiar jo bankė nė vend, i orientuar nė mikrofinancė, duke zotėruar rreth 33% tė portofolit tė kredisė prej 15 miliardė lekėsh tė mikrofinancės. Aktori i dytė mė i madh ėshtė Unioni SHKK, me 25% tė portofolit tė mikrofinancės nė total (dhe 82% tė portofolit total tė unioneve tė kursim kreditit), i ndjekur nga NOA dhe FAF, qė zotėrojnė pėrkatėsisht nga 18% dhe 16% tė portofolit tė huasė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi