stampa | chiudi

Ekonomi

09/05/2013 16:13:59

Qytetarėt jashtė mė shumė para nė Shqipėri

Nė vendin tonė niveli i dėrgesave nga qytetarėt jashtė ndikon nė uljen e varfėrisė, pasi afro 60 pėrqind e familjarėve jetojnė me to


TIRANE - Banka e Shqipėrisė bėn tė ditur se dėrgesat e emigrantėve, remitancat arritėn nė fund tė vitit 2012 nė 196 milionė euro, ose 7 pėrqind mė shumė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė mėparshėm.

Pas rėnies sė kėtij treguesi qė nga viti 2008, remitancat po shėnojnė rritje tė lehtė nė 3 mujorin e fundit tė vitit 2012, duke dhėnė njė kontribut pozitiv nė bilancin e pagesave.

Ardian Civici ekspertė i njohur i politikave ekonomike dhe financiare shpjegon se, kjo rritje nuk tregon pėrmirėsim tė tė ardhurave qė marrin emigrantėt nė vendet e prekura nga kriza, kryesisht, Greqi Itali, por sipas tyre kjo rritje lidhet me njė valė tė kthimit tė emigrantėve nė Shqipėri dhe me riatdhesimin e kursimeve tė tyre.

Nė total, defiēiti i llogarisė korrente tė vendit, qė mat dieferencėn mes flukseve valutore hyrėse dhe dalėse, pėr vitin 2012 u pėrmirėsua nė 1.02 miliardė euro, me ulje 13.8% krahasuar me vitin 2011.

Remitancat kanė shėnuar uljen mė tė madhe nė vitin 2011, duke arritur nė €650 milionė. Rėnia e parave qė futen nga emirantėt sjell mė pak konsum nga qytetarėt e thjeshtė, me pak investime nė ekonomi si dhe ulje tė prodhimit.

Nė vendin tonė niveli i dėrgesave nga qytetarėt jashtė ndikon nė uljen e varfėrisė, pasi afro 60 pėrqind e familjarėve jetojnė me to. Kriza nė rajon dhe eurozonė ėshtė arsyeja kryesore e rėnies sė remitancave.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi