stampa | chiudi

Ekonomi

09/05/2013 11:15:58

Bizneset mė tepėr nėpėr banka

Nė kuadrin e vlerėsimit tė pėrdorimit tė instrumenteve tė pagesave, pėr periudhėn shkurt-mars 2012 Banka Qendrore ka kryer njė anketim me 400 biznese nė zonėn Tiranė-Durrės


TIRANE - Banka e Shqipėrisė vėren se biznesi vendas ėshtė familjarizuar me instrumentat e sistemit bankar dhe po rrit gjithnjė e mė shumė pėrdorimin e tyre, duke reduktuar pėrdorimin e parasė CASH dhe kontribuar nė formalizimin e treguesve ekonomikė.

Nė kuadrin e vlerėsimit tė pėrdorimit tė instrumenteve tė pagesave, pėr periudhėn shkurt-mars 2012 Banka Qendrore ka kryer njė anketim me 400 biznese nė zonėn Tiranė-Durrės, ku ėshtė dhe pėrqendrimi kryesor i bizneseve dhe i transaksioneve bankare.

Analizimi i rezultateve dhe karakteristikave tė evidentuara gjatė pėrpunimit tė tė dhėnave tė anketimit tė bizneseve sugjerojnė se instrumentet e pagesave mė tė pranuar nga bizneset (pėrveē kartės sė debitit apo kreditit, qė ishin kusht fillestar nė realizimin e zgjedhjes sė bizneseve), janė edhe "transferta e kreditit", qė zė 40.57 %.

Pesha relativisht e lartė e pėrdorimit tė kėtij instrumenti ėshtė nė pėrputhje me pritjet e BSH-sė, pasi ky lloj instrumenti, pėr vetė natyrėn e tij, mund tė konsiderohet si njė instrument mė shumė i pėrdorur nė transaksionet e bizneseve krahasuar me ato tė individėve.

"Debitimi direkt" zė 25.71 % tė transaksioneve, ndėrkohė qė pranimi i "ēekut" me 14.39 % dhe "e-banking" me 13.21 % konfirmon peshat e ulėta, tė cilat zėnė kėto lloj instrumentesh ndaj totalit tė instrumenteve, sipas raportimeve tė bankave pranė Bankės sė Shqipėrisė.

Banka, nisur edhe nga pėrvoja ndėrkombėtare, vėren se nė tregun shqiptar madhėsia e biznesit dhe tė ardhurat e tij janė faktorė domethėnės nė pranimin dhe pėrdorimin e instrumenteve elektronikė tė pagesave.

Nė pėrmbushje tė pėrgjegjėsisė sė saj ligjore nė fushėn e sistemit tė pagesave, Banka e Shqipėrisė nxit funksionimin normal tė sistemeve tė pagesave me qėllim mbėshtetjen e implementimit tė politikės monetare, ruajtjen e stabilitetit financiar si dhe tė besueshmėrisė sė publikut nė monedhėn kombėtare.

Pėr arritjen e kėtij objektivi Banka e Shqipėrisė ėshtė e pėrfshirė nė tre role tė ndryshme: atė operacional, mbikėqyrės dhe katalizator tė sistemeve tė pagesave. Sipas Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, Banka e Shqipėrisė ėshtė autoriteti i vetėm pėrgjegjės pėr emetimin dhe qarkullimin e monedhės kombėtare, lekut.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi