stampa | chiudi

Ekonomi

09/05/2013 11:08:56

Euro forcon pozitat ndaj Lekut

Pėr shkak tė kėrkesės shumė tė lartė pėr euro nga bankat dhe nga kompanitė e mėdha, duke pėrfshirė edhe tregtarėt do tė vijojė tė stimulojnė njė euro tė fortė nė vend megjithė luhatjet e vogla qė mund tė rregjistrojė


TIRANE - Monedha europiane euro, po vazhdon tė forcojė pozitėn e saj nė tregun valutor vendas kundrejt lekut, por gjithėsesi luhatjet e saj mbeten brenda parashikime tė Bankės Qendrore. Tė dhėnat nga kursi zyrtar i kėmbimit nga Banka e Shqipėrisė konfirmojnė vlerėsimin e euros me 0.08 lekė, duke u kėmbyer kėshtu me 140.85 lekė gjatė ditės sė sotme.

Ekspertėt e kėmbimit valutor shpjegojnė se, pėr shkak tė kėrkesės shumė tė lartė pėr euro nga bankat dhe nga kompanitė e mėdha, duke pėrfshirė edhe tregtarėt do tė vijojė tė stimulojnė njė euro tė fortė nė vend megjithė luhatjet e vogla qė mund tė rregjistrojė.

Ndonėse ndikim nė rritje ka dhėnė edhe rritja e euros kundrejt dollarit nė bursat ndėrkombėtare me 0.41% nė raport me njė ditė mė parė. 1 euro kuotohej sot nė bursa nė nivelin e 1.3131 dollarė.

Si pasojė, zhvlerėsimi i dollarit ėshtė reflektuar edhe nė kursin vendas. 1 dollar kėmbehet sot me 107.4 lekė duke u dobėsuar 0.17 lekė kundrejt ditės sė djeshme.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi