stampa | chiudi

Ekonomi

03/05/2013 14:45:13

Obama emėron Ministrin e Tregtisė

Kryesimin e Tregtisė Obama ia ka besuar njė gruaje me shumė influencė


NEW YORK - Presidenti amerikan, Barack Obama emėroi Penny Pritzker nė postin e Sekretarit tė shtetit pėr tregtinė. Kryesimin e Tregtisė Obama ia ka besuar njė gruaje me shumė influencė. Penny Pritzker, i pėrket njė familjeje qė ka nė pronėsi njė rrjet gjigant hotelerie tepėr tė njohur nė botė, hotelet Hayatt, ndėrkohė qė ajo vetė ėshtė trashėgimtarja e familjes. Nė moshėn 54-vjeēare ajo ėshtė njė menaxhere dhe sipėrmarrėse tepėr e njohur, presidente dhe administratore e deleguar e shumė grupeve financiare nė sektorin ekonomik dhe atė imobiliar dhe tepėr aktive nė politikė nė radhėt e demokratėve. E lindur nė Ēikago, ka qėnė gjithmonė shumė e afėrt me presidentin Obama, tė cilin e ka mbėshtetur edhe gjatė fushatės sė tij tė fundit elektorale. Nė vitin 2012 u listua ndėr 100 personat mė tė pushtetshėm tė kohėrave nė Ēikago dhe nė vitin 2011 ''Forbes'' e renditi nė radhėt e amerikanėve mė tė pasur nė vendin e 263-t, me njė vlerė tė pasurisė qė pėrllogaritej nė rreth 1,85 miliardė dollarė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi