stampa | chiudi

Ekonomi

02/05/2013 16:13:09

Brenda Majit, rimbursimi i TVSH-sė

Fermerėve do t’u rimbursohet TVSH-ja pėr inputet bujqėsore, ēka pritet tė formalizojė edhe tregun e pesticideve dhe farėrave


TIRANE - Brenda muajit Majit do tė nisė aplikimi pėr rimbursimin e TVSH pėr fermerėt. Fermerėve do t’u rimbursohet TVSH-ja pėr inputet bujqėsore, ēka pritet tė formalizojė edhe tregun e pesticideve dhe farėrave, qė prej vitesh ėshtė zhvilluar nė mėnyrė jo tė kontrolluar.

Zėvėndėsministri i Bujqėsisė, Ndoc Fasllia, duke shpjeguar vendimin mė tė fundit tė Qeverisė, u shpreh se, brenda Majit do tė nisė rimbursimi pėr ēdo fermer, i cili do tė paraqesė faturėn e blerjes me TVSH pranė drejtorive bujqėsore nė rrethe.

Sipas Fasllisė, shumė shpejt do tė saktėsohen tė gjitha kriteret e pėrfitimit nga kjo skemė rimbursimi. Nga tė dhėnat e kėtij dikasteri, tė ardhurat nė buxhetin e shtetit nga TVSH e importit tė ketyre produkteve bujqėsore arrin nė 3 miliardė lekė nė vit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi