stampa | chiudi

Ekonomi

02/05/2013 10:46:16

Rritet me 5 miliarde kredia gjate Marsit

Portofoli i kredisė arriti nė shumėn 556.6 miliardė lekė, vlera mė e lartė qė prej muajit Shtator tė vitit tė kaluar


TIRANE - Banka e Shqipėrisė bėn tė ditur se totali i kredisė pėr ekonominė u rrit nė Mars me 5 miliardė lekė. Sipas BSH-sė, portofoli i kredisė arriti nė shumėn 556.6 miliardė lekė, vlera mė e lartė qė prej muajit Shtator tė vitit tė kaluar. Megjithatė rritja e kredisė nė bazė vjetore mbetet e ulėt. Krahasuar me njė vit mė parė, kredia ėshtė rritur me vetėm 1.2%. Paketa e masave lehtėsuese qė miratoi Banka e Shqipėri pėr nxitjen e kreditimit duket se ka dhėnė sinjale pėr tė shtuar besimin te bankat tregtare pėr tė qėnė mė aktive nė kredidhėnie. Sipas BSH-sė, portofoli i kredisė pėr biznesin u zgjerua gjatė muajit Mars me afro 4 miliardė lekė dhe rezultonte mė njė rritje prej 0.8% ndaj tė njėjtės periudhė tė njė viti mė parė. Ndėrsa kredia pėr individėt mbetet sėrish nė rėnie.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi