stampa | chiudi

Ekonomi

29/04/2013 10:35:53

Rreziqet e taksės progresive

Mediu akuzon programin ekonomik tė PS-sė dhe ndalet nė taksėn progresive


TIRANĖ - Partia Republikane zhvilloi nje takim ne qytetin e Pogradecit, ku u prezantua edhe kandidati pėr deputet,i Abdullah Cano. Zyra e shtypit e PR-sė, bėri tė ditur se nė kėtė takim, ku merrnin pjesė edhe anėtarė tė kryesisė sė Partisė Republikane, drejtuesit e strukturave lokale, shprehėn angazhimin e tyre para qindra simpatizantėve tė pranishėm, pėr tė zhvilluar njė fushatė model, si pėr nga mesazhi dhe vlerat qė do tė pėrcjellin, po ashtu edhe pėrsa i pėrket qytetarisė dhe respektimit tė kundėrshtarėve politikė.

Nė kėtė takim merrte pjesė edhe kryetari i Partisė Republikane, Fatmir Mediu, i cili gjatė fjalės sė tij, vuri theksin nė zhvillimin ekonomik qė ka pasur Shqipėria, por mė shumė nė reformat qė arritėn tė mbajnė njė nivel tė paluhatshėm tė ekonomisė shqiptare pėrballė krizės qė ka pėrfshirė vendet e Europės.

Nė kėtė kontekst, kryetari Mediu akuzoi ashpėr edhe programin ekonomik tė PS-sė, duke u ndalur nė taksėn progresive. Gjithashtu nė fjalėn e tij, Mediu u ndal edhe nė ēėshtjen e pronės, e cila tashmė ėshtė kthyer nė ēėshtje elektorale edhe nga tė majtėt, tė cilėt jo vetėm qė asnjėherė nuk kanė punuar pėr pronėn private apo mbrojtur pronarėt, por kanė bėrė c’ėshtė e mundur pėr t’i mbajtur ata larg pronės, duke thelluar konfliktet sociale.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi