stampa | chiudi

Ekonomi

26/04/2013 09:35:47

Qytetarėt rrisin sigurimet vullnetare

AMF informon se gjatė periudhės Janar-Mars, nė portofolet e pronės, pėrgjegjėsive, garancive, u siguruan rreth 508 milionė lekė tė ardhura nė total


TIRANE - Shqiptarėt e siguruar kanė rritur kujdesin pėr sigurimet vullnetare nė pronė, garanci, shendet, etj, por vendin e parė e zėnė sigurimet ndaj zjarrit.

AMF informon se gjatė periudhės Janar-Mars, nė portofolet e pronės, pėrgjegjėsive, garancive, u siguruan rreth 508 milionė lekė tė ardhura nė total. Vendin e parė e zunė zjarri dhe dėmtime tė tjera nė pronė me rreth 75.99%, tė pasuara nga sigurimi i pėrgjegjėsive tė pėrgjithshme civile, me rreth 17.57% tė totalit.

Nė portofolin 'sigurimi nga zjarri dhe forcat e natyrės', gjatė periudhės janar-mars u vu re rritje me 73.34% tė volumit tė primeve tė shkruara bruto, e shoqėruar dhe me rritjen 9.80% tė numrit tė kontratave tė sigurimit, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Primet e sigurimit vullnetar arritėn rreth 1,050 milionė lekė ose 2.76% mė shumė se nė periudhėn janar-mars 2012. Sigurimet vullnetare tė Jo-Jetės gjatė kėsaj periudhe u rritėn me rreth 1.99% kundrejt tė njėjtės periudhė tė vitit 2012.

Tė ardhurat nga sigurimet e aksidenteve dhe shėndetit gjatė periudhės janar-mars arritėn rreth 151 milionė lekė, me njė rritje 2.68% nė krahasim me periudhėn janar-mars 2012. Peshėn mė tė madhe tė tė ardhurave tė kėtij grupi e mbajtėn sigurimi i sėmundjeve me 52.17% tė totalit.

Primet nga Sigurimi i Jetės gjatė 3-mujorit tė parė tė kėtij viti arritėn nė rreth 248 milionė lekė, me njė rritje prej 5.31% mė shumė se nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Nė 3 muajt e parė sivjet vėrehet se pagesat e dėmeve u ulėn me rreth 17.68% krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar. Pjesa mė e madhe e dėmeve tė paguara bruto i takojnė sigurimit motorik me rreth 499 milionė lekė, apo 84.13% tė totalit tė dėmeve tė paguara bruto.


 

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi