stampa | chiudi

Ekonomi

25/04/2013 10:40:33

13 projektet e konvertimit tė borxhit

Ministria e Financave dhe ambasada italiane kanė prezantuar tė 13 projektet e pėrzgjedhura, qė i pėrkasin kryesisht sektorėve si arsimi, shėndetesia dhe perfshirja sociale


TIRANE - Programi Italo-Shqiptar i Konvertimit tė Borxhit pėr Zhvillim ka pėrzgjedhur 13 projektet e para, qė pėrfitojnė financime. Ky program po zbaton njė vendim tė qeverisė italiane, qė interesat e borxhit, afėrsisht nė vlerė 18 milionė euro, qė i ka qeveria shqiptare tė investohen nė Shqiperi per pėrmirėsimin e jetės sė qytetareve.

Ministria e Financave dhe ambasada italiane kanė prezantuar tė 13 projektet e pėrzgjedhura, qė i pėrkasin kryesisht sektorėve si arsimi, shėndetesia dhe perfshirja sociale, me vlerė 4,5 milionė euro. Ato orientohen nė nxitjen e zhvillimit ekonomik dhe rural, arsimit dhe mbėshtetjes sociale.

Tė 13 projektet pėrfshijnė hapėsirėn gjeografike nga Veriu, nė Jug tė vendit dhe lidhen me rikonstruksione shkollash, dhurimi i sigurtė i gjakut dhe pėr zhvillim rural, kryesisht nisma private nė sektorin bujqėsor dhe agrokulturė.

Ministri i Financave, Ridvan Bode, vlerėson faktin qė "nė pėrzgjedhjen mes 93 projekteve tė paraqitura u ndoqėn dy kritere kryesore vlerėsimi: vizibiliteti i efekteve sociale dhe qėndrueshmėria nė kohė e tyre".

Ambasadori Italian, Massimo Gaiani, ėshtė shprehur i kėnaqur pėr masivitetin e projekteve qė u paraqitėn nė program dhe cilėsinė e lartė tė tyre. "Jemi tė kėnaqur nga mėnyra si u prit programi i konvertimit tė borxhit. Kemi pasur shumė aplikime, tė gjitha shumė cilėsore", tha Gaiani.

Programi Italo-Shqiptar i Konvertimit tė Borxhit pėr Zhvillim arriti qė brenda njė muaji tė bėjė njė pėrzgjedhje efikase tė projekteve nė pėrputhje me kriteret qė ka caktuar ky program.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi