stampa | chiudi

Ekonomi

23/04/2013 19:06:55

Politika monetare: banka qėndrore diskuton raportin tremujor

Sot banka diskutoi pėr nivelin e normės bazė tė interesit pėr lekun






TIRANĖ - Banka e Shqipėrisė bėn tė ditur se nė mbledhjen e Kėshillit Mbikėqyrės tė ditės sė mėrkurė, do tė shqyrtojė raportin tremujor tė Politikės Monetare, qė ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun, i cili analizon zhvillimet ekonomike, monetare dhe financiare gjatė njė tremujori me qėllim vlerėsimin e presioneve mbi ecurinė aktuale dhe tė pritshme tė inflacionit. Gjatė diskutimit tė kėtij raporti vend tė rėndėsishėm pritet tė zėrė diskutimi dhe miratimi i nivelit tė normės bazė tė interesit pėr lekun. Vendimi bazohet nė analizat periodike, tė cilat kanė pėr qėllim tė plotėsojnė tablonė e zhvillimeve makroekonomike tė paraqitura nė Raportin Tremujor tė Politikės Monetare. Kėto analiza, me njė periodicitet tremujor, paraqesin informacion tė detajuar pėr zhvillimet nė sektorin e jashtėm, nė fushėn e ndėrmjetėsimit financiar dhe nė tregjet ndėrkombėtare.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi