stampa | chiudi

Ekonomi

04/04/2013 18:02:50

Qipro, punonjėsit bankar protestojnė

Njė mijė nė rrugėt e kryeqytetit pėr tė kėrkuar ruajtjen e vendeve tė punės


NIKOZIA - Njė mijė persona duke pėrfshirė shumė zyrtarė, manifestuan sot nė qendėr tė Nikozisė, me thirrjen e sindikatės sė punonjėsve tė bankės "Etyk", kryesisht pėr tė kėrkuar ruajtjen e vendeve tė punės dhe tė fondeve tė pensioneve, bėnė tė ditur burime zyrtare vendase. Njė marrėveshje pėr shpėtimin ekonomik tė Qipros u arrit mė 25 mars mes Trojkės sė kreditorėve ndėrkombėtarė dhe autoriteteve vendase. Marrėveshja parashikonte mbylljen e bankės ''Laiki'', e dyta nė vend. Sektori bankar pėrfshin rreth 13 000 punonjės nė tė gjithė vendin. "Etyk" bėri thirrje pėr njė grevė tė punonjės tė bankave. Disa degė bankare u mbyllėn pėr 45 minuta para fillimit tė grevės tė planifikuar rreth orės 09:30 (ora lokale).

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi