stampa | chiudi

Ekonomi

02/04/2013 17:27:16

BSH drejt sistemit Europian

Sipas kėtij dokumenti tė publikuar nga BSH-ja, objektivi kryesor edhe pėr kėtė periudhė ėshtė orientimi i Bankės sė Shqipėrisė drejt sistemit Europian tė Bankave Qendrore


TIRANĖ - Strategjia afatmesme e zhvillimit tė Bankės sė Shqipėrisė pėr periudhėn 2013-2015, pėrcakton objektivat institucionale gjatė kėtij trevjeēari dhe identifikon masat e burimet e nevojshme pėr pėrmbushjen e tyre.

Ky publikim organizohet sipas njė strukture qė transmeton qartė dinamikėn e veprimtarisė sė brendshme dhe rezultatet e jashtme dhe bėn tė mundur matjen sasiore dhe cilėsore tė masave nė pėrmbushjen e objektivave tė parashikuara nė strategji.

Sipas kėtij dokumenti tė publikuar nga BSH-ja, objektivi kryesor edhe pėr kėtė periudhė ėshtė orientimi i Bankės sė Shqipėrisė drejt sistemit Europian tė Bankave Qendrore.

Puna pėr tė pėrmbushur kėtė sfidė madhore do tė pėrfshijė funksionet kryesore tė Bankės Qendrore: politikėn monetare, sistemin bankar, infrastrukturėn e pagesave, kartėmonedhat si dhe administrimin e institucionit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi