stampa | chiudi

Ekonomi

28/03/2013 17:31:00

3,1 % rritje tė GDP-sė nė Brazil

Rritja ekonomike e GDP-sė arrin nė 3,1 pėr qind, pra mė e lartė se ajo e njė viti mė parė nė 0,9 pėr qind


BRAZIL - Banka Qendrore e Brazilit parashikoi sot njė rritje ekonomike tė GDP-sė nė 3,1 pėr qind kėtė vit, por pret njė inflacion edhe mė tė lartė nė 5,7 pėr qind.
"Rritja ekonomike e GDP-sė arrin nė 3,1 pėr qind, pra mė e lartė se ajo e njė viti mė parė nė 0,9 pėr qind", theksoi Banka Qendrore nė njė raport. Ky ėshtė parashikimi i parė pėr vitin 2013. Inflacioni ėshtė vlerėsuar nė 5,7 pėr qind pėr vitin 2013 dhe 5,3 pėr qind pėr vitin 2014. Raporti i mėparshėm parashikonte njė inflacion nė 4,8 pėr qind pėr kėtė vit dhe 4,9 pėr qind pėr vitin 2014.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi