stampa | chiudi

Ekonomi

26/03/2013 15:27:15

Qipro nė pritje tė reēesionit

Eurogrupi ka marrė njė vendim tė dhimbshėm dhe me njė peshė shumė tė rėndė


(15:38) Qindra mijėra studentė tė liceve nė Qipro kanė bojkotuar sot orėt e mėsimit dhe janė mbledhur nėpėr sheshet e Nikozisė pėr tė protestuar kundėr masave tė rėnda ekonomike tė vendosura pėr ishullin nga autoritetet financiare evropiane nė pėrpjekje pėr tė rimėkėmbur ekonominė e Qipros, e pėrfshirė ashpėr nga njė krizė e sistemit bankar.

Nė pėrgjigjie tė njė apeli tė bėrė pėrmes rrjetit social ''Facebook'' nga shumė organizata studentore, studentėt janė grumbulluar nė disa sheshe kryesore tė kryeqytetit pėr t'u bashkuar tė gjithė nė qendėr tė Nikozias pėrpara ndėrtesės sė Parlamentit.

Studentėt mbanin nėpėr duar pankarta ku shkruhej "Trojka tė largohet nga Qipro" dhe "Mos e prekni tė ardhmen tonė" dhe brohorisnin tė njėjtat slogane edhe nė gjuhėn angleze.

Pas protestės pėrpara parlamentit, tė rinjtė kanė marshuar si kortezh drejt pallatit presidencial.


BERLIN - Ministri qipriot pėr punėsimin, Harris Gjeorgjiadhes paralajmėron sot ndaj perspektivės sė njė recesioni tė rėndė nė ishull dhe ndaj shtimit tė papunėsisė, pas marrėveshjes sė arritur nė Bruksel. ''Ky akt una tantum pėr korrigjimin e sistemit bankar, sjell vėshtirėsi pėr sektorin e prodhimit'', deklaroi ministri qipriot i punėsimit gjatė njė interviste pėr tė pėrditshmen gjermane Bild. ''Presim tė pėrballemi me njė recesion tė thellė dhe njė shtim tė dukshėm tė nivelit tė papunėsisė. Eurogrupi ka marrė njė vendim tė dhimbshėm dhe me njė peshė shumė tė rėndė'', theksoi Gjeorgjiadhes.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi