stampa | chiudi

Ekonomi

22/03/2013 06:46:55

Greqia me plan 'B' pėr bankat qipriote

Sturnaras tha se nėse Qiproja nuk arrin tė paraqistė njė plan alternativ pėr hapjen e bankave tė saj nė Greqi, atėhertė Athina ka plan 'B' tė cilin ende nuk mund ta bėnte tė ditur


ATHINĖ - Bankat qipriote nuk mund tė mbeten tė mbyllura gjatė sepse nė tė kundėrt ekonomia e Qipros do tė shkatėrrohej, ndėrkohė qė zgjidhja duhet tė gjendet nė orėt nė vijim, pėrndryshe Greqia duhet tė bėjė atė qė duhet ta bėjė, deklaroi dje nė mbrėmje vonė ministri grek i Financave, Janis Strunaras. Nė njė fjalim nė takimin e pėrbashkėt tė komisioneve parlamentare pėr Ēėshtjet europiane dhe ekonomike, Sturnaras tha se nėse Qiproja nuk arrine tė paraqiste njė plan alternativ pėr hapjen e bankave tė saj nė Greqi, atėhere Athina kishte njė plan ''B'' tė cilin ende nuk mund ta bėnte tė ditur. "Ekonomia qipriote ėshtė shumė mė e vogėl nė krahasim me sistemin e saj bankar dhe tė gjithė masat e tjera ofruan rezultate jopozitive", tha Sturnaras. Ai theksoi nevojėn e Qipros pėr tė gjetur 17 miliardė euro pėr rikapitalizimin e bankave dhe shtoi se ēdo detyrim mbi 10 miliardė euro do ta bėnte tė paqėndrueshėm borxhin publik tė vendit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi