stampa | chiudi

Ekonomi

21/03/2013 11:31:09

Medvedev, Qipro ka bllokuar llogaritė e Moskės

'Njė numėr i madh i strukturave tona publike punon nėpėrmjet Qipros dhe aktualisht llogaritė e tyre janė tė bllokuara pėr shkaqe tė pakuptueshme'


MOSKĖ - Kryeministri rus, Dmitri Medvedev shprehu keqardhje pėr faktin se llogaritė e disa grupeve publike ruse janė bllokuar nė momentin kur ishulli mesdhetar negocioi njė ndihmė shtesė financiare tė Moskės. "Njė numėr i madh i strukturave tona publike punon nėpėrmjet Qipros dhe aktualisht llogaritė e tyre janė tė bllokuara pėr shkaqe tė pakuptueshme'', nėnvizoi kryeministri rus, nė njė intervistė pėr median evropiane, publikuar sot. "Ėshtė kjo arsyeja qė ne kemi njė qėndrim tė vendosur kundrejt Qipros dhe zgjidhjes sė borxhit qipriot'', shtoi Medvedev. Ministri qipriot i Financave, Mihalis Saris vazhdon edhe sot negociatat me Moskėn pėr tė siguruar njė shtyrje tė kredisė prej 2,5 miliardė eurosh akorduar nga Rusia nė vitin 2011, qė Qiproja duhet tė pėrfundonte rimbursimin nė vitin 2016.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi